Książkę udało mi się kupić na promocji w wersji elektronicznej. Zbiera ona dużo dobrych rad. Zapraszam do recenzji.

ZAWARTOŚĆ

Książka podzielona jest na 14 rozdziałów:

Rozdział 1. Rola lidera technicznego
Rozdział 2. Ekspert a lider
Rozdział 3. Od wizji do działania
Rozdział 4. Motywacja
Rozdział 5. Praca z zespołem
Rozdział 7. Zarządzanie wiedzą
Rozdział 8. Relacja z biznesem
Rozdział 9. Informacja zwrotna
Rozdział 10. Trudne rozmowy
Rozdział 11. Konflikty i ich technikalia
Rozdział 12. Lider jako coach
Rozdział 13. Efektywne spotkania
Rozdział 14. Pytania i odpowiedzi

Na pewno przyjrzę się bliżej przedstawionym przez autora sposobom na zarządzanie swoim czasem. Jest to bardzo przydatna wiedza w codziennym życiu. Podobał mi się rozdział poświęcony trudnym rozmowom oraz rozwiązywaniu konfliktów. W pracy zespołowej takie sytuacje to praktycznie codzienność. Jeżeli w teamie nie pojawia się konstruktywny konflikt to jest to jedna z dysfunkcji opisana przez Patricka Lencioniego (->recenzja<-). Mariusz wpadł na świetny sposób zamieszczając mapę myśli na końcu każdego z rozdziałów.

PODSUMOWANIE

Podczas kariery zawodowej, gdy zdobędziemy już duże doświadczenie istnieje możliwość awansu na stanowisko technicznego team lidera. Jednak bycie świetnym ekspertem technicznym niekoniecznie idzie w parze z umiejętnościami w kwestii kontaktów międzyludzkich. Często brak wiedzy na temat umiejętności miękkich powoduję frustrację u świeżo upieczonych team liderów. Ten problem może spowodować nawet rezygnację z tego stanowiska. Na szczęście liderem nie trzeba się urodzić. Niezbędnej wiedzy możemy się nauczyć.
Książka Mariusza Sieraczkiewicza jest świetną pozycją od której można zacząć zdobywanie wiedzy. Tematy w niej przedstawione z pewnością przydadzą się każdemu początkującemu team liderowi. Autor skupia się przede wszystkim na tematach związanych z umiejętnościami miękkimi. Zebrał on sprawdzone metodyki, modele oraz algorytmy postępowania. Każdy z tych tematów został jednak opisany pokrótce. Spis literatury zawarty na końcu może się przydać do pogłębienia swojej wiedzy.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książkę powinni przeczytać przede wszystkim początkujący team liderzy. Ponieważ książka Mariusza zawiera dużo przydatnych informacji na temat umiejętności miękkich, może się również przydać wszystkim osobom pracującym w zespole.

Zapraszam na inne recenzje: pisz-kod.pl/recenzje/

Informacje podstawowe:

Autor: Mariusz Sieraczkiewicz

Ilość stron: 184

Rok wydania: 14 stycznia 2016

Źródło okładki: https://helion.pl/ksiazki/technical-leadership-od-eksperta-do-lidera-mariusz-sieraczkiewicz,techle.htm

2 thoughts on “Technical leadership. Od eksperta do lidera”

  1. Fajna recenzja. Na pewno przeczytam tą książkę, gdy moja kariera będzie zmierzać w stronę team leadera.

  2. Po przeczytaniu tej recenzji skusiłem się na tą książkę szczególnie że nie jest droga. Jestem team liderem od niedawna, zostałem zmuszony do tej funkcji. Byłem zniechęcony nowym stanowiskiem ale po przeczytaniu tej książki nabrałem więcej optymizmu.

Comments are closed.