W obecnej chwili na blogu przeważają recenzje książek. Spowodowane to jest brakiem czasu. W październiku 2016 roku urodził się mi się syn Amadeusz. Wolne chwile, których nie mam za wiele, wykorzystuje na naukę. Postanowiłem jednak, że podzielę ten czas, czego efektem będzie pojawienie się większej ilości postów na blogu. Związane one będą z następującymi tematami:

RECENZJE

 

Lubię czytać recenzję książek, gier, filmów. Dawniej poświęcałem na to dużo czasu. Jednak po założeniu rodziny jest go jak na lekarstwo. Zauważyłem wtedy, że recenzję z dużą ilością teksu mnie odpychają. Przechodziłem od razu do podsumowania. Wystarczające dla mnie okazywało się kilka konkretnych zdań na temat produktu. Zakiełkował wtedy w mojej głowie pomysł związany z pisaniem własnych recenzji. Głównym ich założeniem jest zwięzłość treści. Przez co dedykowane są dla ludzi, którzy mają ograniczony czas i oczekują zwięzłej opinii. W recenzji zamieszczam spis treści. Dzięki temu jest mi łatwiej zlokalizować interesującą mnie wiedzę, gdy potrzebuję odświeżyć sobie dany temat. Nieodzowną częścią rozwoju jest poszerzanie wiedzy. Dla mnie najlepiej sprawdzają się książki. Zapraszam do przeczytania kilku recenzji, może skusisz się na którąś książkę: http://pisz-kod.pl/recenzje/

 

TESTY

 

Podczas codziennej pracy piszę dużą ilość testów. Dlatego postanowiłem napisać cykl artykułów związany z tą tematyką. Jestem w trakcie jego tworzenia. Dzięki temu procesowi dużo się nauczyłem. Zacznę od podstaw dla osób nie mających żadnego doświadczenia z pisaniem testów. Następnie przedstawię frameworki oraz ich możliwości. Dla osób bardziej zaawansowanych ciekawą częścią, tego cyklu, będą wzorce skupiające się na eliminacji kruchości testów. Pojawią się także artykuły związane z Test-driven development, Behavior-driven development, Acceptance test-driven development. Jako zwieńczenie tego cyklu przedstawię dobre praktyki związane z pisaniem testów.

 

ARCHITEKTURA

 

Czytanie książek związanych z architekturą oprogramowania, sprawia mi przyjemność. Mam w głowie plan na cykl artykułów. Poruszał będzie takie tematy jak: cechy dobrej architektury,wzorce:  CQRS(Greg Young), layers, pipes and filters, blackboard, style: SOA, Hexagonal(Alistair Cockburn), DCI (James Coplien, Trygve Reenskaug), BCE(Ivar Jacobson), Clean Architecture (Robert C. Martin), C4 Simona Browna oraz Event-driven architecture. Oczywiście opiszę także REST. Przedstawię stopniowo wzorce projektowe. Ponadto znajdziecie w tym cyklu inne ciekawostki związane z architekturą. Będzie się działo…

 

 

DOMAIN-DRIVEN DESIGN

 

Nabieram coraz więcej praktycznego doświadczenia z DDD. Już od ponad dwóch lat ciągle się rozwijam i poprawiam umiejętności związane z projektowaniem. Cykl będzie zawierał opis wzorców strategicznych oraz taktycznych.
Dla praktyków DDD przyda się wiedza z cyklu poświęconego architekturze oprogramowania. Przedstawię także inne techniki projektowania zorientowanego obiektowo jak  Responsibility-driven design.

 

SZTUCZNA INTELIGENCJA

 

Pierwszy raz z sztuczną inteligencją miałem styczność na studiach. Podobały mi się zajęcia związane z tą tematyką. Przez co chciałem swoją karierę zawodową związać z algorytmami sztucznej inteligencji. Jednak życie potoczyło się inaczej. Skupiłem się na budowaniu systemów informatycznych. W wirze pracy i nauki zapomniałem o dawnym zainteresowaniu. Aż tu nagle jeden z modułów systemu nad którym obecnie pracuję (link), będzie wykorzystywał algorytmy sztucznej inteligencji. Jest to projekt badawczy sponsorowany w dużym stopniu przez Unię Europejską. Sieć neuronową przygotują naukowcy z AGH. W ten właśnie sposób dawne zainteresowanie dało o sobie znać. Pomimo tego, że mogę nie brać udziału w części systemu eConsilio wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji, to postanowiłem rozwijać się w tym kierunku. Zakupiłem już kilka książek związanych z tą tematyką. Przede wszystkim chciałbym się skupić nad zastosowaniami sztucznej inteligencji w inżynierii produkcji. Po przeczytaniu, część tego wpisu o tytule STUDIUM PRZYPADKU – SYSTEM ERP, zrozumiecie dlaczego akurat wykorzystanie sztucznej inteligencji w tej dziedzinie jest dla mnie interesujące. W związku z tym w przyszłości, powstanie cykl wpisów na blogu. Pojawi się w nim wiele ciekawych postów związanych z sztuczną inteligencją.

 

INNE CIEKAWE POMYSŁY

 

Stopniowo pojawiać się będą wpisy związane z dobrymi praktykami między innymi: SOLID, GRASP, KISS, Yagni, DRY, Law of Demeter, code smells. Planuję także omówić: paradygmaty programowania; inversion of control; frameworki wykorzystywane podczas tworzenia systemu informatycznego (np NHibernate, FluentMigrator, Quartz Enterprise Scheduler .NET , Feature Toggles ), bazy danych: relacyjne, dokumentowe, obiektowe; metodyki wytwarzania oprogramowania; technologie oraz języki związane z front-endem;

 

STUDIUM PRZYPADKU –  SYSTEM ERP

 

To taka “wisienka na torcie”. Planuję kiedyś stworzyć przykład systemu ERP(enterprise resource planning) dla firmy produkcyjnej. Wiedza związana z przedstawionymi powyżej tematami jest potrzebna do stworzenia dobrego systemu klasy enterprise. Dlaczego akurat przykład oparty na firmie produkcyjnej? Ponieważ wiem jak wyglądają procesy odbywające się w firmie o takim profilu. Swoją karierę zawodową rozpocząłem w Electris (link). Gdzie zdobyłem wiedzę oraz doświadczenie, pracując na różnych stanowiskach. Rozpoczynając od pracy na produkcji, przechodząc przez większość jej etapów.  Pracowałem także jako planista. Pomagałem technologom przygotowywać dokumentację technologiczną. Zastępowałem okazjonalnie kierownika produkcji. Było to interesujące doświadczenie. Zdobyta w ten sposób wiedza pomogła mi podczas prac związanych z wdrożeniem i dostosowaniem systemu ERP Streamsoft Prestiż do wymagań firmy.  Stworzyłem narzędzia wspierające pracę na różnych etapach procesu, integrujące się z systemem ERP. Planuję aby to studium przypadku nie było prostym przykładem, lecz zbliżyło się do pełnoprawnego produktu. Oczywiście nie tak rozbudowanym jak większość systemów ERP. Nie wiem czy będę w stanie stworzyć całość systemu, ponieważ nad takim projektem pracuje wiele ludzi przez kilka lat.  Zobaczymy. Do trzech funkcjonalności chcę wykorzystać sztuczną inteligencję:

  • Tworzenie technologii produkcyjnej z wykorzystaniem systemu ekspertowego.
  • Liczenie kosztów produkcji z wykorzystaniem sieci semantycznych.
  • Harmonogramowanie produkcji z wykorzystaniem algorytmu genetycznego

Są to bardzo interesujące tematy. W tej chwili poznaje zasady działania systemów ekspertowych więc jeszcze wiele nauki przede mną. Więcej czasu sztucznej inteligencji chce poświęcić, po przygotowaniu głównej części cyklu artykułów o architekturze.

Pomysłów mam bardzo dużo a czasu jak na lekarstwo. Przedstawione powyżej tematy to są moje długoterminowe plany. Priorytetem dla mnie jest rozwój, prowadzenie bloga to hobby.

Chcesz dostawać na bieżąco informację o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Możesz to zrobić podając swój adres email z prawej strony w menu.