Książkę udało dostać na promocji. Byłem ciekawy sposobu zatrudniania najlepszych programistów. Nie uczestniczyłem w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, więc nie mam dużego doświadczenia w tym zakresie. Jako przedstawiciel tej profesji, chciałem dowiedzieć się więcej o procesie rekrutacji. Miałem nadzieję, że po lekturze tej książki, będę potrafił rozpoznać profesjonalne podejście do procesu zatrudniania nowego kandydata. Ta wiedza to dodatkowe informacje na temat firmy, z której przedstawicielami, będę rozmawiał gdy zechce zmienić pracę.

Nie zawiodłem się książka świetne opisuje cały proces rekrutacji. Jest ona przeznaczona na rynek amerykański i to widać, lecz wiele z tej wiedzy, można wykorzystać na naszym rynku pracy. Autor oprócz przeprowadzenia czytelnika przez rekrutację programisty zachęca do zatrudnienia najlepszych. Tłumaczy, że słabi programiści mogą przychylić się do pogorszenia atmosfery w teamie, jakości oprogramowania a nawet upadku firmy. Przedstawia jakimi celami powinna się kierować firma tworząca oprogramowanie aby uzyskać jak największe zyski.

Dodatkową wartością dla tej książki jest przedstawienie sposobu:

  • zarządzania teamem,
  • motywowania programistów,
  • przygotowania miejsca pracy tak aby zatrudnieni programiści chcieli tam spędzać czas,

Podobał mi się także dodatek do książki: Test Joela: 12 kroków ku lepszemu oprogramowaniu.

Książka jest skierowana przede wszystkim do kierowników, managerów, osób prowadzących rekrutację w firmie. Dla programisty, może służyć jako ciekawostka, przez jej nieduży rozmiar 168 stron, to dobra odskocznia od książek o tematyce technicznej.

Zapraszam na inne recenzje: pisz-kod.pl/recenzje/

Informacje podstawowe

Autor: Joel Spolsky

Ilość stron: 168

Rok wydania: oryginał 2007; wersja polska 2011

Tytuł oryginału: Smart and Gets Things Done: Joel Spolsky’s Concise Guide to Finding the Best Technical Talent

Źródło okładki: https://static01.helion.com.pl/global/okladki/326×466/91f7c82b98afcd54d83c24f81fdc5fb2,propos.jpg