Książkę polecił mi kolega. Bardzo ją zachwalał i zachęcał mnie do jej przeczytania. Web API w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne. Więc wiedza z tej książki może się okazać przydatna dla wielu programistów.

Książka skupia się na tworzeniu testowalnego mogącego ewaluować Web API. Autorzy omawiają tematy związane z stylem pisania API, hostingiem, bezpieczeństwem i testami.

Podobał mi się fragment książki mówiący o architekturze World Wide Web zaprojektowanej w 1989 przez Tima Berners-Lee pracującego w CERN. Wspomniana jest też IANA (Internet Assigned Numbers Authority) a także protokół HTTP wraz z jego metodami. Autorzy omówili także Richardson Maturity Model (RMM), stworzony przez Leonarda Richardsona służący do klasyfikacji API poprzez przydzielenie ich do jednego z trzech poziomów. Dowiesz się że nie wszystko co jest Web API można nazywać RESTem.

Ciekawe jest użycie przez autorów BDD (Behavior-Driven Development) do stworzenia Web API od zera w rozdziale 7 zatytułowanym Building the API.  BDD jest mniej popularne od TDD(Test-Driven Development). Szkoda ponieważ poprzez tą metodykę deweloperzy mają testy akceptacyjne dla funkcjonalności. Ułatwiają one pracę i zmniejszają szanse samo interpretacji wymagań przez programistów.

Rozdział 17 poświęcony jest testowaniu. Omówiona jest pokrótce metoda TDD, Dependency injection, mocking oraz same testy jednostkowe. Osoby doświadczone w testowaniu prawdopodobnie nie dowiedzą się nic nowego z tego rozdziału. Jednak dla osób nie zaznajomionych z tą tematyką ten rozdział stanowi świetną podstawę do rozszerzania swojej wiedzy.

Sięgając po tą pozycję trzeba być świadom, że jest przeznaczona dla programistów C#. Jest ona w znacznym stopniu techniczna. Książka nie skupia się na modnym w dzisiejszych czasach REST a na budowaniu testowalnego Web API. Polecam ją więc developerom C#, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę na temat Web API.

Zapraszam na inne recenzje: pisz-kod.pl/recenzje/

Informacje podstawowe:

Autorzy: Darrel Miller, Glenn Block, Pablo Cibraro, Howard Dierking, Pedro Felix

Ilość stron: 538

Wydano: Marzec 2014

Książka została wydana w języku polskim pod tytułem: Nowoczesne API. Ewoluujące aplikacje sieciowe w technologii ASP.NET

Źródło okładki: https://covers.oreillystatic.com/images/0636920026617/lrg.jpg