Większość z nas spędza przed ekranem wiele godzin co powoduje zmęczenie oczu. Jest na to kilka sposobów które polecam:

– Kupno okularów z odpowiednimi filtrami.

– Kupno monitora z technologią Flicker-free eliminującą migotanie ekranu. Jest prosta metoda sprawdzenia migotania wystarczy spróbować zrobić zdjęcie monitora aparatem- zobaczymy wtedy czy nasz monitor migocze czy nie.

– Zmiana kolorystyki w Visual Studio ze standardowej- jasnej na ciemną. Jest to bardzo prosty sposób i nie wymaga dodatkowych kosztów.

– Przerwa 5 minut co godzinę.

Korzystam ze wszystkich tych sposobów i zauważyłem dużą różnicę. Kiedyś po pracy bardzo często bolała mnie głowa i oczy. Najpierw zmieniłem kolorystykę okna w Visual Studio oraz zmniejszyłem jasność i kontrast monitora. Następnie zainwestowałem w okulary, trochę ciężko było mi się do nich przyzwyczaić, ale z czasem jest coraz lepiej. Ostatnim etapem było kupno lepszego monitora.

Kolory w Visual Studio

    Zmeczenie_oczu_1

Rys. Standardowa kolorystyka okna

Zmiana kolorów jest bardzo prosta:

  1. Wybieramy z menu opcję TOOLS a następnie Options…

Zmeczenie_oczu_2

Rys. Włączenie opcji Visual Studio

  1. Z lewej strony okna mamy wybór grupy opcji dla których mogą być wprowadzone zmiany. Wybieramy Enviromment a następnie General.
  2. Po prawej stronie okna pojawią się nam opcje. W części Visual experience zmieniamy Color theme na Dark

Zmeczenie_oczu_3

Rys. Zmiana kolorystyki Visual Studio

  1. Potwierdzamy zmiany klikając przycisk OK

Zmeczenie_oczu_4

Rys. Visual Studio po zmianie kolorów na ciemne.

Oprócz zmiany kolorów okna możemy zmienić wielkość, kolor czy rodzaj czcionki. W opcjach Visual Strudio w części Enviroment wybieramy Fonts and Colors i wprowadzamy interesujące nas zmiany. Możemy tu zmienić kolor praktycznie każdego rodzaju tekstu np. podstawowego, komentarzy itp.

Zmeczenie_oczu_5

Rys. Zmiana czcionki.

Na początku ciemna kolorystyka może się wydawać dziwna. Wynika to tylko z naszych przyzwyczajeń. Zauważyłem, że po zmianie oczy mi się mniej męczą, ponieważ w tych ustawieniach jest mniejsza emisja białego światła. Polecam przetestowanie tych ustawień i dopasowanie ich do własnych preferencji.